Big Bear Events : Big Bear Challenge - Past Results

Big Bear Challenge

Nr. Coventry, Warwickshire.

Ryton Rd, Ryton-on-Dunsmore, Coventry, CV8 3BH

Big Bear Challenge Results

Position First Name Last Name Gender Club Overall Time Distance Number Of Laps Division Rank DNF Action
1 Bryn Jones male Fulham Running Club 06:17:51 46.2 14 Claimed
2 Josh Merrett male 06:11:43 42.9 13 Claimed
3 Dave Orbinson male Rugby Triathlon Club 06:15:05 42.9 13 Claimed
4 Sam Towers male 06:28:51 36.3 11 Claimed
5 Richard Quennell male 04:28:39 33 10 Claimed
6 Andrew Walton male west end runners 06:06:44 33 10 Claimed
7 Nick Payne male Grantham Running Club 06:07:34 33 10 Claimed
8 Matt Walklett male Lonely Goat 06:42:59 33 10 Claimed
9 Paul Stead male Knowle & Dorridge RC 04:41:19 29.7 9 --
10 Stephanie Seeley female Rugby Triathlon Club 05:31:30 29.7 9 Claimed
11 Sally Bynoe female 05:34:04 29.7 9 Claimed
12 Curtis Jones male Skegness and District RC 05:41:25 29.7 9 Claimed
13 Brian Caswell male Swindon Triathlon Club 05:45:56 29.7 9 Claimed
14 Kevin Atwood male Aldridge Running Club 05:48:44 29.7 9 Claimed
15 Nicola Leigh female Lonely Goat 06:18:56 29.7 9 Claimed
16 David Brett male Brighton and Hove AC 06:29:50 29.7 9 Claimed
17 SIMON WILLIAMSON male Winchester and District Athletics Club 03:53:49 26.4 8 Claimed
18 Jason Strain male Jason Strain 03:57:21 26.4 8 Claimed
19 Olivia Stacey female 100 Marathon Club 04:26:17 26.4 8 --
20 Steve May male 100 Marathon Club 04:28:42 26.4 8 Claimed
21 Robert Smith male Cobra RC 04:28:42 26.4 8 Claimed
22 Steve Hunt male 100 Marathon Club 04:38:59 26.4 8 Claimed
23 Brian Thurogood male fetch everyone 04:40:26 26.4 8 Claimed
24 Sharon Daw female 100 Marathon Club 04:52:14 26.4 8 Claimed
25 John Kew male 04:57:51 26.4 8 Claimed
26 Anne Kelsall female Aldridge Running Club 05:10:18 26.4 8 Claimed
27 Chris Prevett male 05:12:07 26.4 8 Claimed
28 Duncan Gedge male Long Eaton 05:21:46 26.4 8 Claimed
29 Lora Hawkins female Skegness and District RC 05:22:22 26.4 8 Claimed
30 Mr Alllan R Green male 100 Marathon Club 05:29:26 26.4 8 Claimed
31 Lynda Copson female 100 Marathon Club 05:30:38 26.4 8 --
32 David Kerfoot male ldwa 05:36:43 26.4 8 Claimed
33 Rachel Hibberd female 05:39:25 26.4 8 Claimed
34 Anne-Marie Goodwin female Massey Ferguson Runners Club 05:45:13 26.4 8 Claimed
35 Mary Connolly female Massey Ferguson Runners Club 05:49:51 26.4 8 Claimed
36 Judith Baser female Wigston Phoenix RC 05:53:16 26.4 8 --
37 Andrew Heath male 05:58:07 26.4 8 Claimed
38 Charles Larsson male Newcastle 06:15:21 26.4 8 Claimed
39 James Welfare male 100 Marathon Club 06:29:51 26.4 8 Claimed
40 Kat McVicar female 100 Marathon Club 06:29:54 26.4 8 Claimed
41 William Stevenson male michelin ac 04:54:18 23.1 7 Claimed
42 Matthew Balding male 05:35:06 23.1 7 Claimed
43 Sarah Prince female 03:22:26 19.8 6 Claimed
44 Joanne Roberts female 03:32:38 19.8 6 Claimed
45 Yvonne Faulkner female Badgers 03:37:59 19.8 6 Claimed
46 Rhoda Brakes female 04:08:53 19.8 6 Claimed
47 Becky Fairbairn female Wigston Phoenix RC 04:08:55 19.8 6 Claimed
48 Claire Croll female Kimberley and District Striders 04:14:36 19.8 6 Claimed
49 Belinda Riley female Newcastle 04:40:07 19.8 6 Claimed
50 Cathy Keay female Massey Ferguson Runners Club 02:38:24 16.5 5 Claimed
51 Bob Fuller male Northampton Road Running Club 02:49:59 16.5 5 Claimed
52 Paul Stockwell male 02:53:01 16.5 5 Claimed
53 Carol Martin female Massey Ferguson Runners Club 03:08:00 16.5 5 Claimed
54 Joanne Walton female Massey Ferguson Runners Club 03:09:45 16.5 5 Claimed
55 Samantha Watkins female Rugby Triathlon Club 03:17:30 16.5 5 Claimed
56 John Bide male Skegness and District RC 03:23:29 16.5 5 --
57 Zoe Jones female 03:53:00 16.5 5 Claimed
58 Imogen Rider female 03:53:01 16.5 5 Claimed
59 Emma Pearce female Aldridge Running Club 05:10:26 16.5 5 Claimed
60 Jane Hale female Arrow and Arden Nordic Walking 05:14:57 16.5 5 Claimed
61 Lynn Dunsford female Lynn Dunsford 05:15:59 16.5 5 Claimed
62 Caroline Curtis female Arrow and Arden Nordic Walking 05:16:42 16.5 5 Claimed
63 Vicky Mason female Lonely Goat 02:31:19 13.2 4 Claimed
64 Simon Booker male 02:38:14 13.2 4 Claimed
65 Lisa Jay female Massey Ferguson Runners Club 02:42:12 13.2 4 Claimed
66 Rachel Goldsmith female 02:43:56 13.2 4 Claimed
67 Cal Oddy female Massey Ferguson Runners Club 02:44:26 13.2 4 --
68 Kerry Shevlan female Redway Runners 02:46:29 13.2 4 Claimed
69 Claire Newman female Massey Ferguson Runners Club 01:56:46 9.9 3 Claimed
70 Dani Atkins female 01:12:24 6.6 2 Claimed
71 Zoe Wall female 01:16:17 6.6 2 --
72 Andy Sillman male 01:19:40 6.6 2 Claimed
73 Nicola Chambers female Massey Ferguson Runners Club 01:25:54 6.6 2 Claimed
74 Sarah Booker female Northbrook AC 01:33:07 6.6 2 Claimed
Kathrin Foster female Arrow and Arden Nordic Walking 00:00:00 --
Duncan Fendom male Tracey Fendom 00:00:00 Claimed
Philip Blazdell male 00:00:00 --
Matt Kirkby male Bridgnorth running club 00:00:00 Claimed
Ian Ruddock male 00:00:00 Claimed
Sarah Hundley female 00:00:00 Claimed
Rob Hundley male 00:00:00 Claimed
Michelle Griffiths-reeve female Cambridge Spartans 00:00:00 Claimed
Simon West male Leamington Cycling & Athletics Club 00:00:00 --
Kelly Jones female 00:00:00 --