Big Bear Events : Longest Day Challenge - Past Results

Longest Day Challenge

Nuneaton, Warwickshire.

Hartshill Hayes Country Park is run an managed by Warwickshire County Council. It has sufficient parking (£2.50) and a toilet block. The concession stand may be open for the event but isn't normally on a Friday. Use the post code CV10 0TH for Sat Navs. It is 10 minutes from Nuneaton and 20 minutes from Junction 3 of the M6. The closest train station is Nuneaton.

Longest Day Challenge Results

Position First Name Last Name Gender Club Overall Time Distance Number Of Laps Division Rank DNF Action
1 Stuart Ruston male 06:10:17.43 34.5 12 Claimed
2 Josh Merrett male 06:23:37.07 34.5 12 Claimed
3 Rob Netherton male trail running association 06:20:14.09 31.6 11 --
4 Si Gilbert male Badgers 06:12:53.38 28.8 10 Claimed
5 Jason Strain male Jason Strain 04:55:59.09 26.2 9+1 Claimed
6 Stella Denniss female Stafford Harriers 05:03:07.70 26.2 9+1 Claimed
7 Richard Williams male 100 mc 05:10:43.51 26.2 9+1 --
8 Tony Bowe male Northbrook AC 05:25:07.88 26.2 9+1 Claimed
9 Chris Bozier male 05:31:13.03 26.2 9+1 Claimed
10 Olivia Stacey female Associate member of 100 marathon club 05:39:16.73 26.2 9+1 --
11 Karen Thompson female Badgers 05:39:17.01 26.2 9+1 Claimed
12 Martin Swan male Nuneaton Harriers 05:42:51.90 26.2 9+1 Claimed
13 Peter Barzetovic male Nuneaton Harriers 05:42:51.98 26.2 9+1 Claimed
14 Sharon Daw female 100 Marathon Club 05:44:39.89 26.2 9+1 Claimed
15 Robert Smith male Cobra RC 05:48:55.23 26.2 9+1 Claimed
16 Teresa Halliday female Cobra RC 05:48:57.48 26.2 9+1 Claimed
17 Brian Thurogood male 100 Marathon Club 06:01:06.55 26.2 9+1 Claimed
18 Alan Wilkinson male 06:02:28.04 26.2 9+1 Claimed
19 Neil Briggs male Mklr 06:03:37.27 26.2 9+1 Claimed
20 Jackie Timms female Sphinx Athletics Club Coventry 06:12:26.71 26.2 9+1 Claimed
21 Katy Davies female Northbrook AC 06:28:43.68 26.2 9+1 Claimed
22 Paul Stead male Northbrook AC 06:28:44.45 26.2 9+1 --
23 John Kew male 100 Marathon Club 06:29:49.23 26.2 9+1 Claimed
24 Craig Mitchell male 06:31:24.20 26.2 9+1 Claimed
25 Mary Connolly female Massey Ferguson Runners Club 06:32:51.98 26.2 9+1 Claimed
26 Liz Peel female Badgers 06:40:27.71 26.2 9+1 Claimed
27 Yvonne Faulkner female Badgers 06:40:28.42 26.2 9+1 --
28 James Welfare male 100 Marathon Club 06:48:06.27 26.2 9+1 Claimed
29 Graeme Mulvaney male 06:48:07.77 26.2 9+1 Claimed
30 Robert Parmenter male 06:05:37.28 23 8 Claimed
31 Craig Slyde male Northbrook AC 03:36:11.76 20.1 7 Claimed
32 Michael Stokes male Boldmere Bullets 03:57:23.25 20.1 7 Claimed
33 Trevor Allport male Midland Masters A.C. 03:58:46.22 20.1 7 Claimed
34 Jenna Davies female Badgers 04:35:11.29 20.1 7 Claimed
35 Carl Savage male Badgers 04:40:18.18 20.1 7 Claimed
36 Joanne Davies female Badgers 04:45:04.48 20.1 7 Claimed
37 Kerry Clover female Badgers 05:14:11.37 20.1 7 --
38 Janet Allport female Midland Masters A.C. 03:37:36.60 17.3 6 Claimed
39 Elliott Line male 03:39:35.34 17.3 6 --
40 Zack Briggs male 04:14:54.05 17.3 6 Claimed
41 Sarah Prince female 02:44:37.64 14.4 5 --
42 Jonny Greaves male 02:44:44.46 14.4 5 Claimed
43 David Earp male Badgers 02:57:00.49 14.4 5 --
44 David Douglas male 02:59:30.90 14.4 5 --
45 Lee Kendrick male Redway Runners 02:59:43 14.4 5 Claimed
46 Haden Smith male Nuneaton Harriers 03:09:53.91 14.4 5 --
47 Robert Crow male Badgers 03:10:41.53 14.4 5 Claimed
48 Neil Rigby male Chase Harriers 03:27:06.98 14.4 5 Claimed
49 Catherine Walker female 03:29:32.98 14.4 5 Claimed
50 Keith Bruton male 03:35:16.18 14.4 5 Claimed
51 Natasha Whittle female 03:42:22.68 14.4 5 Claimed
52 Matthew Steele male 03:44:26.69 14.4 5 Claimed
53 Claire Knibb female 03:50:56.87 14.4 5 --
54 Anne-Marie Matthews female Badgers 04:28:44.63 14.4 5 Claimed
55 Kathrin Foster female Arrow and Arden Nordic Walking 05:25:31.53 14.4 5 Claimed
56 Lynn Dunsford female Arrow and Arden Nordic Walking 05:25:32.93 14.4 5 Claimed
57 Zoe Hanson female 01:55:13.48 11.5 4 Claimed
58 Emma Thompson female Hinckley Running Club 02:38:48.35 11.5 4 Claimed
59 Joanne Stark female 02:45:53.93 11.5 4 Claimed
60 Andrea Wolstenholme female Step It Up : Active 02:45:54.76 11.5 4 Claimed
61 Rachel Hibberd female Lonely Goat 03:26:19.19 11.5 4 Claimed
62 Julie Badger female Arrow and Arden Nordic Walking 04:36:42 11.5 4 Claimed
63 Jacalyn Kent female 02:18:42.43 8.6 3 Claimed
64 Jamie Whittle female 02:19:49.31 8.6 3 Claimed
65 Robert Whittle female 02:19:51.35 8.6 3 Claimed
66 Nick Prince male 02:21:44.63 8.6 3 --
67 Anne-Marie Goodwin female Massey Ferguson Runners Club 02:31:51.90 8.6 3 Claimed
68 Dani Atkins female 01:18:16.46 5.7 2 --
69 Kerry Savage female 01:43:45.54 5.7 2 Claimed
70 Amanda Hagan female Arrow and Arden Nordic Walking 02:07:46.81 5.7 2 Claimed
71 Claire Goodyer female 45:08.34 2.9 1 --
72 Simona Silberwasser female 47:30.64 2.9 1 Claimed
James Thresher male 00:00:00 Claimed
Michael Gill male Cliff lakes 00:00:00 --
Nicky Wall male Nuneaton Harriers 00:00:00 --
Paul Cooper male Badgers 00:00:00 Claimed
Phillipa Weston female Badgers 00:00:00 Claimed
Andrew Heath male 00:00:00 Claimed
Carl Holyoak male Badgers 00:00:00 --
Helen Coleman female 00:00:00 --
Esther Holyoak female Badgers 00:00:00 --
Kim Leake female 00:00:00 Claimed
Richard Leake male 00:00:00 Claimed